Legenda mapy

Oznaczenia stosowane na mapie do biegu na orientację nieco różnią się od tych stosowanych na zwykłych mapach. Przede wszystkim jest ich o wiele więcej, bo mapy do bno są dużo dokładniejsza. Drugą zasadniczą różnicą jest zaznaczenie gęstości (przebieżności) lasu. Na mapie do orienteeringu kolor biały to nie teren otwarty jak na mapach topograficznych(na mapie do bno zaznacza się go na żółto), ale „wysoki” las, czyli taki w którym można swobodnie biec i widać na kilkadziesiąt metrów. Im kolor bardziej zielony tym las gęstszy. Ciemnozielony kolor to gęstwina, w którą lepiej nie wchodzić, bo można tam utknąć.
Ale od początku…
Początkujący nawigator powinien jak najdłużej trzymać się elementów liniowych, do których należą: drogi asfaltowe droga, drogi leśne droga2, przecinki droga3, strumienie strumien, rowy row, linie energetyczne linia, wały wal, płoty plot, granice kultur gr  (wyraźna granica między dwoma typami lasu).

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to kolory. Wysoki las (w żargonie nazywany lasem białym) jest zaznaczony białym kolorem. W takim lesie możemy biec z prędkością porównywalną do tej osiąganej na ścieżce. Najjaśniejszy kolor zielony jasny to las ciut gęstszy, ale ciągle umożliwiający bieg. Bieg w takim lesie będzie o 20-30% wolniejszy. Kolejny stopień zielonego sredni to już gęsty las, w którym często będziemy zmuszeni przejść do marszu i nasze tempo spadnie o 50-70%. Przed przebiegiem przez taki las warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej go jednak obiec. Najciemniejszy kolor zielony to gęstwina ciemno, w której na pewno nie pobiegniemy, a wręcz może okazać się, że nie uda nam się przez nią przedrzeć – tutaj jeśli pas do przebiegnięcia ma ponad 50m na pewno warto obiegać. Kolor żółty to teren otwarty zolty, jeśli jest z czarnymi kropkami jest to pole uprawne (na zawodach zakaz przebiegania). Zielone pasy na kolorze żółtym lub białym to porost sięgający kolan, ale utrudniający bieg (np. jeżyny). Kolor niebieski to akwen wodny niebieski, a oliwkowy to teren prywatny oliwka, na który jest zakaz wstępu.
Na początku warto też zwrócić uwagę na elementy punktowe, przy których często ustawiane są punkty kontrolne, ale warto je znać również dla pewniejszej nawigacji. Dołek dolek , niecka niecka, kamień kamien, skałka skala, ambona ambona, paśnik pasnik, charakterystyczne drzewo drzewo, korzeń (wykrot) korzen, kopczyk kopiec, budynek budynek.
Ostatnim elementem, który należy wprowadzić do swojego wachlarza umiejętności nawigacyjnych są warstwice – więcej tutaj.
Pełna lista symboli używanych na mapach do biegu na orientacje przygotowana przez Stowarzyszenie Biegaj z Mapą dostępna tutaj.